WeBeeGirl - 2008-04-02 16:10:54

Hinduizm – określenie zbiorcze na grupę wierzeń religijnych, wyznawanych głównie na Półwyspie Indyjskim.

Rozmaite odłamy hinduizmu wyznaje prawie 1 miliard ludzi, z których ok. 910 milionów mieszka w Indiach i Nepalu (łącznie). Inne państwa ze znacznym odsetkiem hinduistów to: Bangladesz, Sri Lanka, Pakistan, Singapur, Gujana, Surinam, Fidżi, Mauritius, Trynidad i Tobago, Republika Południowej Afryki. W związku z tym hinduizm, traktowany zbiorczo, jest trzecią pod względem liczby wyznawców religią świata[1][2].

Istnieje bardzo wiele odłamów hinduistycznych, różniących się zarówno wierzeniami na temat Boga, jak i praktykami. Ich wyznawców łączy przede wszystkim:

Szacunek dla świętych ksiąg – Wed
Wiara w reinkarnację
Wiara w prawo akcji i reakcji (karma)
Dążenie do wyzwolenia (moksza), różnie rozumianego przez poszczególne odłamy.
Duże różnice doktrynalne powodują duże trudności ze zdefiniowaniem hinduizmu.

Różne odłamy hinduizmu zawierają cechy monoteizmu, monizmu, panteizmu, henoteizmu, panenteizmu, a nawet, według niektórych, szeroko pojmowanego politeizmu czy ateizmu.

W hinduizmie istnieje wiara w bóstwa – dewy (bóstwa męskie) i dewi (bóstwa żeńskie), które są zwykle traktowane albo jako emanacje jedynego Boga lub (rzadziej) jako istoty niższe (odpowiedniki aniołów w religiach abrahamowych.)

Hinduizm ma ogromny zbiór świętych pism. Dzieli się je na śruti - literaturę wedyjską - Wedy oraz smriti - literaturę początkowo niekanoniczną, w skład której wchodzą eposy: Ramajana i Mahabharata (w tym na szczególną uwagę zasługuje jedna z jej ksiąg - Bhagawad Gita), Purany oraz Manusmryti. Istnieją również inne księgi uznawane za święte tylko przez niektóre hinduistyczne odłamy bądź ruchy religijne. Dla części hinduistów kanon świętych ksiąg jest w dalszym ciągu otwarty, a nawet w niektórych nurtach za święte uznawane są święte teksty innych wyznań.

Z reguły za symbol religii hinduistycznej uważa się znak: "OM". Czasami też symbolem hinduizmu jest swastyka hinduistyczna. Z hinduizmu wywodzi się wiele innych religii, m.in. buddyzm[3][4], dżinizm, sikhizm, adźiwikowie (pośrednio), zaratusztrianizm, judaizm (pośrednio), chrześcijaństwo (pośrednio), islam (pośrednio), bahaizm (m.in.).[5][4]

Dawniej hinduizm badano głównie jako strukturę opozycyjną do uniwersalistycznych religii Indii (buddyzmu czy islamu), zwracając uwagę głównie na to, że nie ma on jednolitej struktury organizacyjnej, formy kultu i doktryna są zmienne i płynne, nie ma rozbudowanych, uniwersalnych instytucji. Obecnie zwraca się jednak uwagę na to, że obraz akcentujący wyłącznie te czynniki nie jest pełny i w dużej mierze wywodzi się ze światopoglądu angielskich kolonizatorów, którzy uważali, że umysłowość indyjska nie jest zdolna do tworzenia jakiejś własnej, osobnej i trwałej organizacji społecznej. Skutkiem tego stanu rzeczy jest także to, że niewspółmiernie rozwinięte są badania nad tradycją aryjską i bramińską (w tym tradycją wedyjską, bramińsko-teologiczną i filozoficznna) w dziejach hinduizmu, podczas gdy badania nad elementami tubylczymi i współczesnymi ciągle pozostają w pewnej mierze zaniedbane. Istnieją wciąż także duże luki w badaniach nad hinduizmem na południu Indii.


(wikipedia.pl

Shanti15 - 2008-05-28 17:22:51

Ja juz w pełni staję się hinduską , a w Polsce staję się ateistką :) nie przepadam chodzić do kościoła , i nawet się już nie modlę , chyba żeby do hinduskich bożków :)

Salaam Namaste

WeBeeGirl - 2008-05-28 17:23:31

Shanti15 napisał:

Ja juz w pełni staję się hinduską , a w Polsce staję się ateistką :) nie przepadam chodzić do kościoła , i nawet się już nie modlę , chyba żeby do hinduskich bożków :)

Salaam Namaste

Ja przy sowojej wierze jednak zostane

Pinky - 2008-05-28 17:51:39

Hmm ja podobnie jak ty Shanti nie lubie chodzic do kosciola, i podobnie jak AshLex ostane przy swej wierze jednak :D

Shanti15 - 2008-05-28 17:56:33

ja chodze do kościoła ale mnie to wkurza , do kościoła i z powrotem ale zastanwiam sie jescze narazie "ateistką " nie jestem :)

Pinky - 2008-05-28 18:03:47

Shanti15 napisał:

ja chodze do kościoła ale mnie to wkurza , do kościoła i z powrotem ale zastanwiam sie jescze narazie "ateistką " nie jestem :)

Mnie też to denerwuje powoli..

Shanti15 - 2008-05-28 18:35:03

ale co zrobic , ale u nas na wsi jest taki ksiądz , ze nie pozwala wyjsc z koscioła , nawet temu komu sie zrobi słabo :)

Pinky - 2008-05-28 19:00:18

Shanti15 napisał:

ale co zrobic , ale u nas na wsi jest taki ksiądz , ze nie pozwala wyjsc z koscioła , nawet temu komu sie zrobi słabo :)

To faktycznie dziwne

Anjali - 2008-05-28 20:13:01

Eeh.. Ja tez w swojej wierze zostanę.Ale tak żeby tylko do kościola i z kościoła?
Trochę.. Ehm. Albo raz ide dokościoła ( xD ) to było w Boże Ciało i był w lesie (znaczy tak na początku lasu koło kościoła) był ołtarzyk. Wracam z kościoła i już go nie ma ;/

Pinky - 2008-05-28 20:18:29

Wandale?przykre..

Shanti15 - 2008-05-28 20:42:43

ja wiem

Pinky - 2008-05-28 20:46:54

To straszne jak ludzie nie szanują niektórych rzeczy,można nie wierzyć w Boga,ale jednak mysle ze szanowac trzeba!

Shanti15 - 2008-06-05 15:17:44

ale fajne mają w Indiach religie , ja bym chciała tam mieszkać na stałe , ale troche głupio z tymi kastami ...

saito san a szkolyatena olej arganowy Ciechocinek masaże żarówka do piekarnika wrocław